Jak zacząć oszczędzać?
Oszczędzanie. Temat, który spędza sen z powiek niejednemu z nas. Jeśli masz przekonanie, że Twoje dochody nie pozwalają na odkładanie pieniędzy - myślisz się. Zaczynając od drobnych kwot, po pewnym czasie zobaczysz, że i Ty możesz. Co więcej, wcale nie jest to trudne.
W pierwszym kroku zacznij śledzić swoje wydatki. Może jest to czasochłonne i dość uciążliwe (zanim nie wyrobisz w sobie tego nawyku), ale zobaczysz, że warto. Kontrolowanie budżetu to najlepszy sposób na uniknięcie zaskoczenia braku środków. Co więcej, widzisz ile wydajesz na rzeczy zbędne, których możesz uniknąć.
Rozpiskę możesz prowadzić w excelu lub, jeśli wolisz, tradycyjnie w zeszycie.
Ważne, byś uwzględnił tam wszystkie, nawet najdrobniejsze wydatki. Weź pod uwagę opłaty stałe, miesięczne, takie jak: czynsz, raty, opłaty za media, za dodatkowe zajęcia dzieci, czy za swoją szkołę językową itd. Zrób rubrykę "jedzenie", "kosmetyki", "paliwo", "dodatkowe" oraz "przyjemności". Rozpisuj wszystko dokładnie, a już po dwóch miesiącach będziesz miał całościowy obraz ponoszonych kosztów.
Kolejnym krokiem jest analiza. Weź się za nią pod koniec miesiąca lub z dniem wypłaty. Pokaże Ci ile i z czego możesz zrezygnować lub narzucić sobie limity w ponoszonych wydatkach.
Teraz, widząc jak i na co rozchodzą się Twoje pieniądze, wyznacz priorytety. Zastanów się, czy wolisz wydać je na teraźniejsze przyjemności, czy odłożyć je na przykład na wymarzoną wycieczkę.
Pomyśl także, gdzie będziesz trzymał dodatkowe pieniądze. Nie radzimy robić tego na swoim rachunku bankowym, z którego korzystasz na co dzień. Dostępne środki rozejdą się w szybkim tempie. Możesz trzymać je w gotówce w domu, ale… czy nie warto, żebyś na nich zarabiał? Zorientuj się jak działają konta oszczędnościowe i lokaty oraz, które instytucje finansowe mają najlepszą ofertę na rynku w tym zakresie.
Na koniec, podamy jeszcze cztery proste zasady dotyczące oszczędzania, o których wspomina trener z dziedziny rozwoju osobistego i psychologii sukcesu, Brian Tracy:
- 1. Zawsze wydawaj mniej niż zarabiasz.
- 2. Odkładaj 10% z każdej zarobionej złotówki.
- 3. Tam, gdzie to możliwe: kupuj używane.
- 4. Nigdy nie naruszaj swoich oszczędności. (Chyba, że uzbierałeś już na wyznaczony cel).
Wydaje się, że oszczędzanie do prostych nie należy. Można jednak wyrobić w sobie ten zwyczaj. Gdy zaczniesz kontrolować swoje wydatki, zobaczysz, że w niedługim czasie odłożysz sporą ilość gotówki. Powodzenia!
Pozostaw swój komentarz