bank waluty

Egzotyka po królewsku, czyli kilka słów o Tajlandii i jej walucie.

„Kac Vegas w Bangkoku” to jeden z najbardziej znanych filmów komediowych początku XXI wieku. Gdy spokojny wieczór kawalerski wymyka się spod kontroli, nie jest już tak uroczo, szczególnie jeśli przebywa się w… stolicy Tajlandii. Jeśli i Ty planujesz wycieczkę do tego kraju, polecamy zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi BATU, czyli tamtejszej obowiązującej waluty.

Tajlandia znana jest ze swojej egzotyki. Białe plaże, rafy koralowe, niezwykłe zabytki, pyszna kuchnia i przystępne ceny. Obowiązującą walutą w tym kraju jest BAT tajlandzki (baht tajlandzki, THB). Swoją nazwę wziął od jednostki kruszcu. Jeden bat stanowił równowartość 15 gramów czystego srebra. Obecnie 1 bat dzieli się na 100 satangów. W obiegu są następujące nominały: 20, 50, 100, 500, 1000 batów oraz monety: 25, 50 satangów i 1, 2, 5, 10 batów. Co ciekawe, przed wprowadzeniem dziesiętnego podziału bata, odpowiednikiem najmniejszych tajlandzkich monet, były… zwykłe muszelki ślimaków morskich! Aktualna seria tajlandzkich banknotów cechuje się bogatą kolorystyką i obecnością krajowego godła (mitycznego ptaka Garudy).

Na wszystkich monetach oraz banknotach Tajlandii widnieje podobizna (nieżyjącego już) króla Bhumibola Adulyadeja. Władca był otaczany niemal boską czcią, a urzędowy kult monarchy jest kontynuowany również po jego śmierci. Co więcej, za pognieciony banknot możesz trafić do więzienia! Jeśli masz zwyczaj chować gotówkę do kieszeni, w Tajlandii lepiej tego nie robić, by nie wyglądał on na pognieciony lub nawet lekko sfatygowany. Jak wspomnieliśmy powyżej, na wszystkich banknotach widnieje ściśle chroniony wizerunek króla. Za obrazę może zostać uznane porwanie banknotu czy nawet jego przydepnięcie na ziemi oraz wysłużony wygląd. To nie żart i naprawdę grozi za to kara utraty wolności.

Jeśli chodzi o sam pobyt, to wybierając się do Tajlandii do 45 dni (niedawno było to jeszcze 30 dni, ale w związku z pandemią, czas ten wydłużono), nie musimy starać się o wizę. Na pobyt dłuższy, np. 3 miesięczny pozwala wiza turystyczna (koszt to 120 zł), natomiast na pobyt półroczny - turystyczna wiza wielokrotna (koszt to 580 zł ). Wizy wydaje Ambasada Tajlandii w Warszawie.

Przed wyjazdem warto wymienić kwotę przeznaczoną na wypoczynek na BATY, a częściowo na dolary. Najlepiej zabrać banknoty o nominale 50 lub 100 dolarów, gdyż w Tajlandii są one uważane za cenniejsze i pozwolą uzyskać więcej batów.

Z innych wymogów musimy pamiętać o szczepieniach (na dur brzuszny, tężec, błonicę, wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz typu A, wściekliznę, japońskie zapalenie mózgu oraz cholerę).

Od 1.10.2021 r. w związku z sytuacją pandemiczną na świecie, obowiązują następujące zasady dotyczące kwarantanny dla osób podróżujących do Tajlandii: 7 dni dla osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19; 10 dni dla osób niezaszczepionych podróżujących drogą lotniczą lub morską; 14 dni dla osób niezaszczepionych przekraczających granicę lądową.

Walutą używaną jako środek wymiany płatniczej w Tajlandii jest Baht Tajlandzki (THB). Walutę tą emituje państwowy bank centralny w Bangkoku. Przed wyjazdem do Tajlandii warto wymienić pieniądze w kantorze.