QR kody nowoczesnym sposobem przekazywania informacji
Żyjemy z czasach Internetu, gdzie wirtualna rzeczywistość jest dla nas czymś zupełnie normalnym. Tym samym przyzwyczailiśmy się, że mamy do niej dostęp z każdego miejsca w którym się znajdujemy, o każdej porze i praktycznie bez żadnych limitów. Funkcjonując w tej przestrzeni online, dobrze jest zatem wiedzieć, czym jest kod QR.
Według definicji jest to alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy kod graficzny. Z ang. oznacza Quick Response czyli szybką odpowiedź. Został opracowany w 1994 roku przez japońskie przedsiębiorstwo Denso Wave.
A co oznacza w praktyce? Koduje całe mnóstwo znaków, przez co umożliwia zapisanie sporej ilości danych oraz umieszczenia w nim przeróżnych informacji. Jednym słowem, kod QR ułatwia życie swoim użytkownikom.
Zatem jak to działa? Banalnie prosto. W urządzeniu mobilnym musimy mieć specjalny czytnik elektroniczny. Wystarczy wówczas przyłożyć telefon czy też tablet do kodu i już... wszystkie zakodowane informacje wyświetlą się nam na urządzeniu.
Jakie informacje można umieścić w kodzie QR?
- • adres www, który może prowadzić od razu do strony internetowej,
- • link do profilu na Facebooku czy Instagramie,
- • konkretny produkt w sklepie internetowym, do którego, po zeskanowaniu, kod od razu nas przekierowuje,
- • tekst lub informacje o produkcie, zabytku, danej rzeczy czy jakiejkolwiek innej rzeczy, na której umieszczony jest kod,
- • dane kontaktowe, wizytówka osoby lub firmy, numer telefonu, email.
Kody QR mają pikselową formę. Można dobierać do nich kolory a także publikować na dowolnych powierzchniach. Jeden kod pozwala zakodować do 7089 znaków numerycznych i 4296 znaków alfanumerycznych, 1817 znaków Kanji, 2953 ośmiobitowych danych binarnych lub 984 znaków UTF-8.
Skanowanie kodów QR pozwala oszczędzić czas i energię w codziennym życiu. Można się z nimi spotkać w coraz większej ilości miejsc. Umieszczane są zarówno na obiektach, np. miejskich zabytkach czy rzeźbach, jak i na ulotkach, plakatach, stronach internetowych, grach itd. Jest ich coraz więcej i przenoszą coraz więcej informacji.
Pozostaw swój komentarz