Historia kantorów internetowych
W dzisiejszych czasach możemy dokonać wymiany walut w każdej chwili z każdego miejsca na ziemi. Wystarczy urządzenie mobilne oraz dostęp do Internetu. A to posiadają już niemal wszyscy. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kupowanie lub sprzedawanie waluty nie było takie proste.
W kantorze internetowym transakcje dokonywane są za pośrednictwem platformy online i bankowości internetowej. Klient przelewa na swoje konto (portfel walutowy) określoną sumę w jednej jednostce pieniężnej i otrzymuje w zamian przeliczoną sumę w drugiej.
Po II wojnie światowej, przez cały ustrój komunistyczny, wymiana środków obiegowych była uznawana za nielegalną. Niby można było posiadać obce pieniądze, ale już ich sprzedaż była zakazana. Handel walutą był przestępstwem. Obracać dewizami mógł wyłącznie bank PKO.
Oczywiście, jeśli coś jest zakazane, to tym bardziej kusi. W niebagatelnym tempie rozwinął się czarny rynek walutowy, a w okolicach banków pojawili się cinkciarze. Wymieniali oni środki płatnicze konspiracyjnie. Oczywiście nie na ulicy, a w domach lub kawiarniach.
Władza próbując z tym walczyć powołała do życia tak zwaną Milicję Dewizową. Do jej zadań należało łapanie obywateli, którzy handlują walutą. Jednak szara strefa rozwijała się tak szybko, że pojawiali się coraz to nowi cinkciarze i nie dużo udawało się zrobić w tym kierunku by ich zatrzymać.
Minimalna poprawa nastąpiła w latach 70. kiedy to Polacy zaczęli wyjeżdżać za granicę, a sprzedaż banknotów została reglamentowana ( tylko dla osób z paszportem). Po powrocie do kraju należało sprzedać niewydane pieniądze lub wymienić je na bony walutowe.
Jak nietrudno się domyślić przełom nastąpił w 1989 roku. Wprowadzono ustawę dewizową, która pozwoliła na prowadzenie działalności gospodarczej, polegającej na obrocie dewizami. Zaczęły powstawać pierwsze kantory, które bardzo szybko stały się przeciwwagą dla banków. Miały lepsze kursy oraz warunki kupna i sprzedaży nominałów.
Pierwsze kantory internetowe zaczęły powstawać na przełomie pierwszej i drugiej dekady XX wieku. Do ich rozkwitu przyczyniła się ustawa antyspreadowa (listopad 2011), która pozwoliła kredytobiorcom na spłatę kredytu w obcej walucie, a kantorom internetowym na szybki rozwój.
W ten sposób rynek finansowy zmienił się nie do poznania, a kantory online zaczęły oferować nie tylko najlepsze warunki sprzedaży i kupna walut niż tradycyjne kantory stacjonarne czy banki, ale pokazały także, że można to zrobić szybko i bezpiecznie, przez 24h, 7 dni w tygodniu, bez wychodzenia z domu.
Pozostaw swój komentarz