przelicznik walut

O czym warto pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Organizując wyjazd za granicę warto przygotować się odpowiednio wcześnie. Ważne jest zapoznanie się z obyczajami danego kraju, ale także przemyślenie kwestio finansowych. Jaką walutę potrzebujemy? Kiedy należy dokonać wymiany? Czy wziąć gotówkę czy płacić tylko kartą?

W pierwszej kolejności pamiętajmy, żeby wymienić walutę jeszcze w kraju. W tym celu warto skorzystać z kantoru internetowego. Platforma online pozwala zaoszczędzić sporo gotówki w porównaniu do chociażby oferty banków. A przecież korzystne warunki zakupu waluty są istotne. W końcu chodzi o nasze pieniądze. Atutem korzystania z wymiany online jest to, że mając portfel walutowy w kantorze internetowym możemy wymienić banknoty w dowolnym miejscu i czasie, np. w sytuacji gdy nam ich zabraknie. Kantory stacjonarne funkcjonujące na lotniskach czy dworcach mają zazwyczaj bardzo wysokie kursy w porównaniu do instytucji online. Dodatkowo dzięki dostępności 24h 7 dni w tygodniu pieniądze wymienimy nawet w momencie, gdy czekamy na samolot. Wystarczy nam telefon komórkowy i dostęp do Internetu.

Wyjeżdżając za granicę warto wziąć pod uwagę, kilka dodatkowych kwestii. Jeśli w danym państwie obowiązuje lokalny pieniądz, powinniśmy zorientować się, jaka z dużych walut jest tam w użyciu jako druga. Może to być np. dolar, funt, czy euro (w wielu państwach azjatyckich nadal każdy chętnie kupi od nas dolary). Czasem nawet lepiej kupić w Polsce euro lub dolary i dopiero będąc w kraju docelowym wymienić je na lokalne banknoty.

Na wszelki wypadek warto także dowiedzieć się, jakie zasady wymiany jednostek monetarnych obowiązują w kraju, do którego się wybieramy. Na miejscu dobrze jest stosować różne metody płatności, ale tam gdzie się da, płacić kartą. Jednak zawsze powinniśmy też mieć przy sobie trochę gotówki. Nigdy nie wiemy kiedy może się przydać. Dla bezpieczeństwa trzymajmy pieniądze, karty i dokumenty w różnych miejscach. Jeżeli podczas zagranicznego pobytu wypłacamy gotówkę z karty złotówkowej wydanej przez polski bank trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe koszty ( prowizja za wypłatę, opłata związana z przewalutowaniem złotówek na nominał lokalny oraz koszt zakupu banknotów). Rozwiązaniem tego jest posiadanie konta walutowego z kartą płatniczą. Zgromadzone tam przez nas środki są już w docelowej walucie, więc korzystając z bankomatu w kraju, gdzie właśnie w niej dokonywane są rozliczenia, nie ponosimy opłat za wymianę.

Wyjeżdżając za granicę trzeba pamiętać przede wszystkim o zabraniu ze sobą waluty kraju, do którego się udajemy. Taką transakcję najlepiej dokonać poprzez dobry kantor internetowy.